Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Sali Ziemi MTP odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta. Wiceminister Szynkowski pouczał radnych - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W Sali Ziemi MTP odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta. Wiceminister Szynkowski pouczał radnych
04-07-2022 01:37   Janusz Ludwiczak
W środę, w święto patronów Poznania – Piotra i Pawła w Sali Ziemi MTP odbyła się uroczysta sesja rady miasta, podczas której wręczono tytuł Honorowego Obywatela Miastao Poznania, Zasłużony dla Miasta Poznania, a także nagrody: naukową, artystyczną i sportową.
Nie obyło się też bez zgrzytu z udziałem wiceministra spraw zagranicznych Szymona Szynkowskiego vel Sęka.

Sesja rozpoczęła się od wejścia pocztu sztandarowego i odegrania hejnału Poznania.

– Mamy za sobą trudne dwa lata epidemii. Rok temu dziękowałem wszystkim zaangażowanym w walkę z koronawirusem. Tymczasem 24 lutego Federacja Rosyjska zaatakowała Ukrainę. Zagrożeni obywatele tego kraju ruszyli na zachód, szukając schronienia przede wszystkim w Polsce. Przed Poznaniem i jego mieszkańcami stanęło kolejne wyzwanie - przyjąć migrantów i zadbać o nich. To właśnie mieszkańcy miasta ruszyli na pomoc jako pierwsi, nie czekając na wsparcie systemowe. Zdali ten egzamin najlepiej, jak tylko można. Dziękuję poznaniakom i poznaniankom. To ich zaangażowanie, odpowiedzialność, praca i empatia sprawiły, że możemy pozytywnie myśleć o minionym czasie. Dziękuję też organizacjom pozarządowym i wolontariuszom. Ich często niedostrzegalna, cicha praca pozwalała realizować trudne zadania. Warto i należy podkreślić rolę kościołów i związków wyznaniowych, które włączyły się akcję pomocy, a także zaangażowanie przedsiębiorców. Wierzę, że te same cechy - empatia, skłonność do altruizmu, otwarcie na drugiego człowieka i nasz poznański realizm pozwolą nam wspólnie zmierzyć się ze stojącymi przed nami przeciwnościami i je razem przezwyciężyć. To jeden z powodów, dla których noszę w sobie dumę z Poznania – powiedział na początku uroczystości Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.

Po czym powitani zostali zaproszeni goście: sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Szymona Szynkowskiego vel Sęka, posłowie: Katarzyna Kretkowska, Joanna Jaśkowiak, Katarzyna Ueberhan, Waldy Dzikowski, Rafał Grupiński, Adam Szłapka, i Bartłomiej Wróblewski, a także wicestarosta poznański Tomasz Łubiński, biskup Jan Glapiak, imam wspólnoty muzułmańskiej Youssef Chadid, wiceprzewodnicząca gminy Żydowskiej Alicja Kobus, konsul Wielkiej Brytanii Włodzimierz Walkowiak i inni.

– Dziękuję za to, że w tych trudnych chwilach potrafiliśmy współpracować ponad podziałami. Udowodniliśmy to, najpierw tworząc szpital tymczasowy na terenie MTP, a później punkt dla migrantów, zorganizowany tam dzięki współdziałaniu służb wojewody, Caritas i Targów Poznańskich. Dziękuję poznaniankom i poznaniakom, którzy przyjęli do swoich mieszkań osoby uciekające z Ukrainy. Jestem również wdzięczny przedsiębiorcom za ogromne wsparcie. Przed nami jeszcze większe wyzwania - wojna nie skończy się za tydzień. Wierzę, że będziemy razem działać dla dobra Poznania tak, jak robiliśmy to do tej pory. Tylko solidarność i współpraca są w stanie przeprowadzić nas przez następne miesiące i lata kryzysu – zaznaczył w swoim przemówieniu Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Następnie wręczony został tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania, który w tym roku otrzymał prof. Wojciech Łączkowski, wybitny prawnik, autor wielu publikacji z zakresu prawa finansowego i finansów publicznych.

– Nie wiem, komu pierwszemu przyszło do głowy, by umieścić mnie na liście Honorowych Obywateli Miasta Poznania, razem z osobami takimi jak I. J. Paderewski, święty Jan Paweł II, Margaret Thatcher czy Lech Wałęsa. Jestem bardzo wdzięczny, dziękuję. Moi przodkowie od stuleci zamieszkiwali terytoria Wielkopolski, ja sam tu się urodziłem, wychowałem i skończyłem studia. Jestem związany z Poznaniem i jestem z niego dumny – podkreślił prof. Wojciech Łączkowski, Honorowy Obywatel Miasta Poznania.

Prof. Wojciech Łączkowski urodził się w Poznaniu, w drugiej połowie lat 70. pełnił funkcję prodziekana, a następnie dziekana Wydziału Prawa i Administracji UAM. Wybuch stanu wojennego w grudniu 1981 r. spowodował, że Minister Edukacji Narodowej odwołał ówczesne władze uczelni.
W momencie zmian ustrojowych, tj. w 1989 r., prof. Wojciech Łączkowski został przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego w Poznaniu. Od 1989 r. do 1997 r. pełnił funkcję sędziego Trybunału Konstytucyjnego, a w latach 1994-1997 był przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej. Wchodził w skład Rady Polityki Pieniężnej I kadencji, był przewodniczącym Kościelnej Komisji Historycznej, a także członkiem Międzynarodowego Instytutu Finansów Publicznych, Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Należy do Stowarzyszenia Polskich Prawników Katolickich, jest kawalerem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie oraz komandorem Rycerstwa Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy.

Przyznano również tytuły "Zasłużony dla Miasta Poznania". Otrzymali je:

  • Anna Chraniuk, działaczka społeczna, która promuje kulturę ukraińską.
  • Prof. Jarosław Kozłowski - jeden z najwybitniejszych współczesnych artystów wizualnych.
  • Prof. Ewa Wycichowska - urodzona w Poznaniu tancerka, choreografka, pedagog, profesor sztuk muzycznych. W latach 1988-2016 była dyrektorem naczelnym i artystycznym Polskiego Teatru Tańca - Baletu Poznańskiego (PTT) i wieloletnią primabaleriną Teatru Wielkiego w Łodzi.
  • KKS Lech Poznań - poznański klub piłki nożnej.

Ponadto Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania odebrał prof. Rafał Zapała, Nagrodę Naukową Miasta Poznania – prof. Przemysław Matusik, a Nagrodę Sportową Miasta Poznania otrzymała Karolina Naja.

Pod koniec uroczystej sesji głos zabrał wiceminister spraw zagranicznych.

– Uważam, że jedna kwestia w tym szczególnym dniu nie może zostać przemilczana. Dziękuję panu prezydentowi i panu przewodniczącemu za ich wystąpienia podkreślające rolę konieczności budowania wspólnoty. Niezwykle smuci mnie, kiedy na drodze do budowania takiej wspólnoty staje docenianie poszczególnych osób nie poprzez ich pracę i zasługi, ale poprzez inne cechy, po przez ich poglądy. Tak stało się w tym roku. To bezprecedensowa decyzja Rady Miasta Poznania odebrała możliwość uhonorowania w sposób szczególny zasług osoby, której zasług merytorycznych dla miasta nikt nie kwestionował, prof. Jacka Kowalskiego – powiedział poseł PiS, Szymon Szynkowski vel Sęk.

Na początku czerwca poznańscy radni zdecydowali jednak, że prof. Jacek Kowalski nie dostanie jednak tytułu Zasłużonego dla Miasta Poznania. Jak napisał na swoim blogu: "Homoseksualizm jest dewiacją (…) Trzeba przyznać, że w świetle nauki chrześcijańskiej akt homoseksualny jest grzechem i nic tego zmienić nie jest w stanie: ani żaden ksiądz, ani żaden biskup, ani żadne papież".

– Nie jest rolą posła komentowanie i pouczanie rady gminy, niezależnego organu samorządowego, jak powinien głosować. Nie wydaje mi się, żeby sesja uroczysta w dniu święta miasta była miejscem właściwym dla takich pouczających wystąpień. Uważam, że jest to nietakt, zwłaszcza wobec dzisiejszych gości. Serdecznie wszystkich państwa za tą wypowiedź przepraszam – podsumował Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania, który został nagrodzony oklaskami.


Komentarze (3)

11-07-2022 14:22:11
eka z małeki
---- te,tam takie ministry nie wiedzą co to wstyd.... a zwłaszcza ten !!!!!!!!!!!!!!!!!! eka
09-07-2022 14:42:23
sta111
Panie ministrze WSTYD.
04-07-2022 08:58:28
emeryt
Dziwię się, że Rada Miasta zaprasza takie indywiduum, on by chciał pouczać wszystkich oprócz siebie i swojej siostry. Dwie miernoty nic nie warte.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

lut

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Rok Wodnego Królika - nowy rok chiński" - spotkanie z astrologiem Jackiem Krygiem
Zaprasza Stowarzyszenie Radiestetów im. Czesława Spychalskiego

09

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"4 Oblicza Miłości" - Spotkanie 2: Miłość erotyczna - o silnym podłożu zmysłowym, przeżywana w ciele

10

lut

17:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Taka miłość w sam raz" - Walentynkowe Show słowno-muzyczne w wykonaniu Mojego Teatru
wstęp wolny

14

lut

18:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"W Kręgu miłości" - Wieczór poetycko muzyczny. Wiersze Izabeli Kamili Zioła przy akompaniamencie Tomka Batańczuka
wstęp wolny

16

lut

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Tłusty czwartek" - występ zespołu REMIS
- Wieczorek taneczny i spotkanie Klubu Seniora Bamberka
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: